top of page

Fogfehérítésről feketén-fehéren

Szeretnénk marketing mentesen írni a fogfehérítésről. Mi is végzünk ilyen beavatkozást, ezért objektíven szeretnénk tájékoztatást adni a fogászati rendelőkben elérhető fogfehérítő eljárásról. Rengeteg hibás információ kering az köztudatban ezen kezeléssel kapcsolatban. Találkozhatunk megalapozatlan riogatással, mely legalább annyire félrevezető, mint a túlzó ígéreteket kínáló marketing szövegek. Személy szerint senkit nem szoktam sem rábeszélni, sem pedig lebeszélni a fogfehérítéstől. Ettől függetlenül ha valaki kér rendelőnkben ilyen szolgáltatást, akkor a páciens alapos edukációban vesz részt, ahol tájékoztatást kap a valódi kockázatokról, illetve arról, hogy milyen reális eredményt várhat egy fogfehérítéstől. Ezen bejegyzést célja egy korrekt tájékoztatás ami remélhetőleg a tévhitek elfelejtésében.

 

Törékennyé teszi a fogfehérítés a fogakat?

Itt érdemes külön választani a egy-egy fogorvos személyes tapasztalatait a tudományos folyóiratokban olvasható információkkal. Tudományosban bizonyított tény, hogy a fogfehérítésnél alkalmazott anyagok változást idéznek elő a fog mikroszkópikus szerkezetében. Ez elég ijesztően hangzik, azonban azt is tudjuk, hogy ezen változások nem okoznak észrevehető problémát a fogakban. Röviden fogalmazva: ugyan van valamilyen változás, de nem olyan jellegű, hogy tüneteket produkáljon, vagy bármilyen kárt tegyen a fogban. Tehát a fogfehérítéstől biztosan nem válik a foga gyengébbé, törékennyé. Ha valaki mégis ilyen élményről számol be, akkor szinte biztosan véletlen egybeesésről van szó és a foggal egyéb, fehérítéstől teljesen független problémák vannak. Például egy hibásan tömött, vagy egy nagyon elkopott fog okoz gondot.


Fájdalmas a fogfehérítés?

A fogak szerkezeti változását külön kell választani a fogak érzékenységéről. Minden szakember, aki végez fogfehérítést, az tudja, hogy a fogfehérítés okozhat érzékenységet a fogakban. Azonban, ezen érzékenység szinte minden esetben átmeneti, és magától elmúlik.  Ritka hogy gyógyszert kelljen bevenni, és ebben az esetben valószínű különösen alacsony az illető fájdalomküszöbe. Téves azonban azaz állítás, hogy az ezen érzékenység/fájdalom maradandó károsodást okoz a fogakban. A szakmai környezetemben egyetlen fogorvos kollégáról sem tudok, akinek praxisában fogfehérítés után bármilyen maradandó károsodás fordult volna elő.

Mire kell odafigyelni a kezelés után?

A fogak elszíneződésében legnagyobb szerepet általában az életmódunk játszik. Ha rendszeresen fogyasztunk olyan ételeket, italokat -melyek elszínezhetik a fogak felszínét- mint például a paradicsomos, piros paprikás, erősen fűszerezett ételek, cékla, vörösbor, kávé, tea, bogyós gyümölcsök, akkor a fogak színe is jelentős változáson mehet keresztül az évek során. Azonban a legjelentősebb tényező a fogak elszíneződésének tekintetében a dohányzás áll, mely olyan elszíneződést tud okozni a fogakon, melyet jelentősen nehezebb porcelán fehérré varázsolni. A kezelés után legalább 72 óráig kerülni az elszíneződést fokozó tényezőket.

Milyen időközönként érdemes megismételni a fehérítést?

A kezelés ismétlése egyénenként nagyon eltérő lehet. Az általános ajánlás nem javasolja sűrűbben, mint félév. A fehérítés hatása szintén fogazatonként és életmódonként változhat. Ha a fentienkben elhangzott életmódot folytatja a fogak hamarabb kerülnek vissza a fehérítés előtti állapotukba. Azonban számos esetben akár évekig is fehérek maradnak. A hatás időtartamát jelentősen növelhetjük a helyes és rendszeres szájápolási szokások elvégzésével.


Milyen fogfehérítő módszerek vannak?

  1. Kémiai fogfehérítés

  2. Mechanikai fehérítés

  3. Természetes szerek

  4. Fogpótlások/fogművek

1. Rendelői fogfehérítés azaz, kémiai fogfehérítés.

 2. Mechanikai fehérítés. Ennek során abrazív (súroló hatású) anyagok segítségével eltávolítjuk a fog felületi szennyeződéseit. Ezen megoldások során egyébként nem beszélünk valódi fehéredésről, mert a fog saját színe nem változik meg, csupán a lerakódások tűnnek el. Ide tartozik a közösségi médiában gyakran javasolt szódabikarbónás trükk, vagy az aktív szenes fehérítő por is. Ezen eljárások sokkal veszélyesebbek mintsem hatékonyak, agresszívan koptatja a fogak felületét, ezért nem ajánlatos alkalmazásuk

3. A természetes módszerek alatt számos megoldást érthetünk, azonban ezek általában szintén csak a felületi elszíneződéseket képesek eltávolítani. Ezen lista az internetnek köszönhetően szinte végtelen. Hatásról nem nyilatkoznék, mert nem foglalkozom velük fogorvosi munkám során. Természetesen ha valakinek valamilyen megoldás bevált, akkor nyugodtan alkalmazza, viszont kérdezze meg fogorvosát, hogy milyen nem várt következményei lehetnek az adott természetes módszer túlzott használatának.

4. Fogpótlások/fogművek: A fogra helyezett fogpótlások/fogművek segítségével lehetőség nyílik nagy mértékben módosítani a fog színét. Ezen megoldások alatt értjük a porcelán/kerámia héjakat és koronákat értünk. Alapvetően ezek jóval nagyobb beavatkozást jelentenek mint egy fogfehérítés és vissza nem fordítható változást idéznek elő a fogban. Ezek a megoldások akár egészen kis mértékben, de a fog felületének roncsolásával járnak. Véleményem szerint ha csak fehérebb fogakat szeretne, akkor egészségügyi szempontból felesleges ilyen megoldást választani. Rengeteg fogpótlást készítünk, azonban ezek készítésének számos más oka lehet. Kizárólag a szín megváltoztatása érdekében a fehérítés még mindig jobb döntés.

Kémiai fogfehérítés- a peroxid szerepe

,,Én peroxid mentes fehérítést szeretnék, mert erről is hallottam már"

Ezen tévhittel rendszeresen szembe találja magát az olvasó az interneten. Valami miatt elterjedt, hogy a hidrogén peroxid a fog legnagyobb ellensége. A marketing szakemberek természetesen azonnal előrukkoltak a peroxid mentes megoldásokkal. Azonban valóban létezik olyan vegyszer, ami peroxid nélkül fehérít? A rossz hír, hogy a hidrogén-peroxid az egyetlen olyan vegyület, amit fogfehérítésre alkalmaz a fogászat. A peroxid vegyületek, mint a hidrogén-peroxid, képes a fogfehérítés során oxidációs reakciókat kiváltani. Amikor ezek a vegyületek érintkeznek a fogak felületével, a peroxid lebomlik, és oxigénmolekulák szabadulnak fel. Az oxigén, amely aktívan reagál a fogakon lévő szerves anyagokkal (például ételmaradékokkal, színező anyagokkal és dohányfogyasztásból származó lerakódásokkal), lebontja a foltokat és elszíneződéseket, így világosabbá téve a fogakat.

rendelői eljárás során UV fényt alkalmazunk, mely aktiválja a peroxidot, így a vegyület energiafelvétel során gyorsabban reagál, és hatékonyabban bontja le az elszíneződéseket a fogfelszínről. Ezáltal az UV fény csökkenti a fehérítő kezelés idejét, és intenzívebb eredményt hozhat, mint anélkül.

Az UV fényforrások használata azonban nem minden esetben szükséges, és a fehérítés hatékonysága attól is függ, hogy milyen koncentrációjú peroxidot használnak. Fontos, hogy a kezelés előtt megfelelő szakmai iránymutatás alapján történjen, mert az UV fény túlzott használata káros hatásokkal is járhat, például az íny irritációjával.

A finom megvezetés úgy működik, hogy valamilyen ismeretlennek ható vegyületet neveznek meg mint csodaszert. Rövid google keresés után azonban után akár Ön is megtalálhatja, hogy az említett anyag valójában legvégül hidrogén-peroxidra fog lebomlani. Így végülis ugyanúgy a peroxid végzi a fehérítést. Nyilvánvalóan ha létezne ilyen csodaszer, akkor egy héten belül az összes rendelő átállna a használatára.




תגובות


bottom of page