top of page

Káros-e a fogfehérítés?


A fogfehérítés egyre népszerűbb eljárás a modern esztétikai fogászatban, amelynek célja a fogak színének világosítása, a mosoly szebbé tétele és a páciens önbizalmának növelése. Azonban sokan aggódnak a fogfehérítő kezelések biztonságosságával és lehetséges egészségügyi következményeivel kapcsolatban.


Az alábbi összefoglaló célja, hogy világossá tegye, hogy a fogfehérítés a megfelelő módszerekkel és termékekkel nem jár káros hatásokkal amennyiben azt felelősségteljesen és szakszerűen végezzük.


A fogfehérítés történeti háttere


A fogfehérítés gyakorlata évezredekre nyúlik vissza. Az ókori Egyiptomban, Kr.e. 3000 körül, már használtak különböző természetes anyagokat, mint például a sót és a hamu, a fogak megtisztítására és világosítására. Az ókori Római Birodalomban élesztő- és savanyú anyagokat alkalmaztak a fogak fehérítésére. Az ipari forradalom idején, a 19. század végén és a 20. század elején jelentek meg az első modern fehérítő termékek. Az orvostudomány rohamos fejlődése hozzájárult ahhoz, hogy a fogfehérítés alkalmazására egyre biztonságosabb és hatékonyabb fehérítési módszereket dolgozzanak ki. A modern fogfehérítési eljárások tudományos alapokon nyugszanak, és a legtöbb kezelést szakember felügyelete alatt végzik.


A fogak elszíneződésének okai


A fogak elszíneződése számos tényező következménye lehet, beleértve a következőket:


  • Életmódbeli tényezők: A dohányzás, a kávé, a tea és a vörösbor fogyasztása jelentősen hozzájárulhat a fogak elszíneződéséhez.

  • Genetikai prediszpozíció: Genetikai tényezők is szerepet játszanak a fogak színének változásában.

  • Öregedés: Az életkor előrehaladtával a fogzománc elvékonyodik, ami a dentin színének láthatóbbá válásához vezet.

  • Bizonyos betegségek, mint például a fluorózis és bizonyos gyógyszerek, mint a tetraciklin, szintén hozzájárulhatnak a fogak elszíneződéséhez.


A fogfehérítés típusa


A fogfehérítési eljárások két fő kategóriába sorolhatók: professzionális-rendelői és otthoni.


Fogfehérítés előfeltétele minden esetben az, hogy a fogak klinikai értelemben tiszták, azaz teljesen lepedék-és fogkőmentesek legyenek. Fogfehérítés előtt előtt mindenképp szükséges egy teljes körű konzultáció, mely során az orvos felméri a fogak állapotát. Ha van a fogakkal valami teendő, azt általában a fehérítés előtt meg kell csinálni. Ilyen a fogkőleszedés és polírozás is, mert csak teljesen tiszta fogakat lehet egyenletesen és foltmentesen fehéríteni. Debreceni fogászati rendelőnkben minden megoldással foglalkozunk, melyekről ide kattinva tájékozódhat.



Rendelői fogfehérítés:


A fogak előkészítése utána a fogorvos felhelyez egy speciális ínyvédő anyagot, mely azt a célt szolgálja, hogy a fehérítéshez használt anyag ne találkozhasson az ínnyel. A fogorvos által használt speciális fehérítő gél 3×8 percen keresztül marad a fogakon, és a kívánt fehérség elérése érdekében egy intenzív, kék fényt kibocsátó lámpával kerül megvilágításra. A fogfehérítés menete ecsetelő oldat felvitelével zárul, amely segít a fehérséget minél hosszabb időn keresztül megőrizni, illetve az esetlegesen kialakuló érzékenységet is csökkenti. A teljes folyamat nagyjából 90 percet vesz igénybe.


A hagyományos fogfehérítéssel nem kezelhető gyökérkezelt fogakra, a belső fogfehérítés nyújt megoldást. Ekkor a fog belsejében kialakított kis résbe juttatnak gélt, majd ezt körülbelül 5 nap elteltével még kétszer megismétlik. A fogfehérítés eredménye és a fehér mosoly így nem csak élő fogakon, hanem a kezelt fogakon is látható lesz. Azonban a meglévő koronákat, töméseket, héjakat sajnos nem lehet kifehéríteni, ilyenkor fogfehérítés után ezeket cserélni kell.


Otthoni fogfehérítés:


Természetesen lehetőség van arra is, hogy akár otthoni körülmények között gondoskodjunk fogaink fehérségéről, ám ehhez elsőként el kell látogatni a fogorvosi rendelőbe. Itt megtörténik a lenyomatvétel a fogívről, s ez alapján a fogtechnikus elkészít egy átlátszó, műanyag sínt, mely tökéletesen passzol a páciens fogaira, ezzel lehetővé téve az optimális otthoni fehérítést. A fogorvos egy speciális fehérítő anyagot ad, melyet a sínbe kell helyezni és azt otthon a megfelelő eredmény eléréséig használni. Az otthoni fogfehérítés menete bármely napirendbe beiktatható, ezért sokak körében kedvelt megoldásnak számít.


Fogfehérítő anyagok


A fogfehérítő termékek általában különböző aktív összetevőket tartalmaznak, amelyek felelősek a fogak kémiai fehérítéséért:


  • Hidrogén-peroxid: Az egyik leggyakoribb összetevő, amely erős fehérítő hatással bír. A kezelések során a hidrogén-peroxid lebomlik, és oxigént bocsát ki, amely eltávolítja a szennyeződéseket.

  • Karbamid-peroxid: Lassabban ható anyag, amely szintén hidrogén-peroxidra bomlik. Gyakran használják otthoni fehérítési termékekben. Bórsav és kálcium-karbonát: Ezek az anyagok segíthetnek a felületi foltok eltávolításában, bár nem olyan erőteljesek, mint a hidrogén-peroxid.


A fogfehérítés biztonságossága Debreceni fogászatunkon


Sokan tartanak attól, hogy a fogfehérítés károsíthatja a fogzománcot. Ez azonban hatalmas tévedés, hiszen a fogfehérítési eljárás nem a zománc belső szerkezetében idéz elő változásokat, csupán kivilágosítja az elszíneződéseket. A fogfehérítés során használt fehérítő gél fény hatására lebomlik, az így felszabaduló oxigén pedig a fogzománc mikrobarázdáiban, nem pedig a belsejében végzi el a dolgát, így nem is képes roncsolni azt.


Az Amerikai Fogorvosi Szövetség (ADA) és más nemzetközi fogászati szervezetek által végzett kutatások során megállapították, hogy a fogfehérítés során alkalmazott anyagokat, mint a hidrogén-peroxid és karbamid-peroxid biztonságosnak tekinthető, ha azok megfelelően kerülnek alkalmazásra. Az ADA szerint ezek az anyagok nemcsak hatékonyak, hanem ha a megfelelő koncentrációban és időtartamig alkalmazzák őket, akkor nem okoznak kárt a fogakban vagy az ínyszövetekben.


Érdemes tudni, hogy a szakember által végzett fogfehérítés maximálisan biztonságos, és a kezdeti esetleges érzékenység is gyorsan elmúlik. Ennek egyébként az az oka, hogy amikor a csatornákat elzáró anyagok (amik egyébként a fogak elszíneződéséért is felelősek) kioldódnak, akkor a fogbélhez könnyebben elérnek a hő- és egyéb ingerek. Az érzékenység általában pár nap alatt megszűnik, és a fogorvosok különböző módszerekkel, például érzéstelenítő gélek alkalmazásával segíthetnek ezen a problémán.


Fogfehérítés Debrecenben információk


A fogfehérítés tartóssága


Mivel nemcsak a fehérítőanyag, hanem az elszíneződést okozó anyagok is könnyen áthatolnak a fogzománcon, így érthető módon a kezelés utáni fogszín nem tart örökké. Egyénenként változó, hogy kinek meddig marad fehér a foga, mely akár néhány hónaptól több évig is terjedhet. Ez természetesen függ a fog alapvető tulajdonságaitól, valamint attól is, hogy a kezelés után visszatér-e a páciens a korábbi életmódjához (pl. továbbra is dohányzik).


A fogfehérítési eljárások előnyei


A fogfehérítés számos előnnyel jár. A legnyilvánvalóbb előny a fogak megjelenésének javítása, ami pozitív hatással lehet a magabiztosságra és a társadalmi interakciókra. Továbbá a fehérítéshez használt termékek gyakran tartalmaznak antibakteriális összetevőket, amelyek hozzájárulhatnak a szájüreg egészségének javításához.

Mikor nem ajánlott a fogfehérítés?

A fogfehérítés nem ajánlott gyerekek, serdülők, várandósok vagy szoptató anyukák esetén.


Szintén jobb elkerülni ezt a kezelést, ha

  • ínybetegségünk van

  • túlzottan szabadak a fognyakaink

  • extrém érzékenyek a fogaink

  • valamelyik elülső fogunk tömve van

  • allergiások vagyunk a peroxidra.


Következtetés


Összefoglalva elmondható, hogy a fogfehérítés nem káros, ha azt megfelelően végzik. Mint minden orvosi vagy kozmetikai eljárásnál, fontos, hogy tájékozódjunk a lehetőségeinkről, és szakképzett szakember segítségét kérjük, hogy biztos lehessünk abban, hogy a választott fogfehérítő módszer a legmegfelelőbb számunkra. A fogfehérítés biztonságos, hatékony és segíthet abban, hogy szép, egészséges mosollyal tündököljünk.

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page