A diasztéma általában az első két felső metszőfog között a leggyakoribb, azonban nem csak a metszőfogak
között, hanem valójában bármely két fog között kialakulhat.
Amennyiben a disztéma a két felső metszőfog között alakul ki, abban az esetben inkább csak esztétikai problémát jelenthet, amely a páciens önbizalmát és társadalmi interakcióit befolyásolhatja. Azonban ha a diasztéma a hátsó vagy oldalsó fogak között található, akkor már funkcionális problémák is kialakulhatnak, ami rágási zavarokhoz, ínybetegségekhez vagy egyéb fogászati problémákhoz vezethet.
Az alábbiakban bemutatjuk a diasztéma kialakulásának okait, a kezelési lehetőségeket, valamint megelőzésük lehetőségeit.
A diasztéma kialakulásának okai
A diasztéma kialakulása több okra is visszavezethető, amelyek gyakran együttesen hatnak a fogazatra.
Genetikai tényezők
Fogak mérete és alakja, fogak elvesztése
Nyelvlökéses nyelés
Rossz szájhigiénia
Fogínygyulladás
Ajakfék lenövése
Parodontális betegség
Gyerekkori ujjszopás
Harapási rendellenesség
A disztéma kezelésének módszerei
A disztéma kezelése ma már többféle módszerrel lehetséges, attól függően, hogy mi okozza azt, és mi a páciens egyéni igénye. Legyen szó esztétikai vagy funkcionális problémáról, a kezelést mindig egy alapos állapotfelmérés előzi meg, ezt követően segítünk a legideálisabb megoldás megtalálásában.
Direkt héj
Nagyobb hézagok, alaki problémák gyors javítására szolgál. Az eljárás során egy speciális fogászati kompozit anyagot használunk, amellyel közvetlenül építjük fel a fogakat. A kompozit egy speciális lámpa hatására keményedik meg, így rövid idő alatt, tökéletesen eltüntethető a fogak közötti rés. A kezelés előnye, hogy alkalmazásával a fogakkal megegyező színű és rendkívül jól illeszkedő pótlás készíthető.
Kerámia héj
Az eljárás során vékony kerámia lemezke kerül rögzítésre a fogak elülső felszínére, elfedve ezzel a réseket. Elkészítéséhez csupán minimális mennyiségű fogcsiszolás elvégzésére van szükség, ami nagyságrendileg megegyezik a kerámia héj vastagságával. Az előkészített fogakra a lenyomatot követően a fogtechnikus készíti el a porcelán héjakat. A kerámia héj rendkívül esztétikus, így a természetes fog megjelenéséhez hasonló.
Korona
A cirkon koronákat akkor javasoljuk, ha a front fogak különösen kicsik, vagy nagy mértékben sérültek, esetleg elszuvasodtak. A koronák a héjakkal szemben a fog teljes felületét befedik és helyettesítik, védve az alatta lévő maradék fogakat. A kerámia koronák vagy a cirkónium koronák teljesen természetes megjelenést biztosítanak. A fogak mind színüket, mind alakjukat tekintve teljesen hasonlóak lesznek a saját fogakhoz.
Fogszabályozás
A fogszabályozók, a leggyakrabban alkalmazott megoldások a diasztéma kezelésére. A fogszabályozók segítenek az elmozdult fogak visszaállításában, ezzel csökkentve vagy megszüntetve a fogközöket, továbbá visszarendezik az állkapcsot a megfelelő pozícióba segítve ezzel az egészséges harapás kialakítását is. A kívánt eredmény az eset komplexitásától függően akár néhány hónap vagy 1-2 év alatt érhető el. Ma már a fogszabályozó készülékek számos típusa létezik, köztük a hagyományos fémből készült fogszabályozók, az esztétikus porcelán eszközök vagy a teljesen diszkrét láthatatlan fogszabályozók.
Implantátum
A fogászati implantátumok hatékony megoldást jelentenek a diasztéma kezelésére, különösen olyan esetekben, amikor a fogak elvesztése áll a háttérben.
Az implantátum beültetésével elkerülhető a foghiány miatti egyenetlen terhelés, a fogak elvándorlása, s így a fogak közötti rés kialakulása is.
A fogak elvesztését követően egy éven belül javasolt elvégezni a fogbeültetést, mivel idővel a hiányzó fog melletti fogak elkezdenek dőlni, ami a teljes fogazat elrendeződéséhez vezet. A túlzott terhelés miatt a fog környezetében lévő csont csökken, így az erős rágással szemben kevésbé lesz ellenálló. Ezen kívül idővel a foghiány területe beszűkül, ami a jövőbeni fogpótlások elkészítését még bonyolultabbá teheti. Ha hosszabb ideig marad üresen a foghiány helye, a csont a rágás hiányában vékonyodni kezd, így évek múlva már csontpótlásra lehet szükség az implantátum beültetés előtt.
Ínyplasztika
Ha a diasztéma az ajakfék miatt alakul ki, akkor javasoljuk az ínyplasztikai műtét elvégzését, vagyis a felesleges szövet eltávolítását. Ezután fogszabályzó kezelést vagy más egyéb kezelést is igénybe vehetnek a fent felsoroltak közül a rés megszüntetéséhez.
Megelőzés
A diasztéma kialakulásának megelőzése összetett folyamat. A jó szájhigiénia a fogak közötti rések megelőzésének alapja. A rendszeres fogmosás, fogselyem használata és a fogorvosi ellenőrzések segíthetnek megakadályozni a fogíny problémáit. Emellett el kell kerülni az olyan szokásokat, amelyek hozzájárulhatnak a fogak közötti rés kialakulásához.
A fenti intézkedések figyelembevételével jelentősen csökkenthető a fogak közötti rések kialakulásának kockázata, és hosszú távon megőrizhető a száj egészsége.
Összességében a diasztéma kezelése komplex feladat, amely lehetőséget ad arra, hogy személyre szabott megoldásokat kínáljunk pácienseink számára. A kezelés típusa és módja nagymértékben függ az egyéni körülményektől és a diasztéma okától.
A megfelelő időben végzett beavatkozások és a megelőző lépések segíthetnek abban, hogy a diasztéma ne okozzon további egészségügyi problémákat, és hozzájáruljanak a szép és egészséges mosoly fenntartásához.
Ha zavarja a fogai közötti rés, mi segítünk Önnek a tökéletes mosoly elérésében! Személyre szabott kezeléssel keressen minket bizalommal, hogy hozzájárulhassunk önbizalma növeléséhez.
Comments